Profil – Štefan Kocán

Štefan KOCÁN

Štefan Kocán
Štefan Kocán

vyštudoval operný spev na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V štúdiu spevu pokračoval na viedenskom Konzervatóriu pod vedením basistu Jevgenija Nesterenka.

Je laureátom medzinárodných súťaži P. I. Čajkovského v Moskve, Hommage à Lucia Popp v Bratislave a prestížnej súťaže Belvedere vo Viedni.

Po štúdiách sa stal členom operného súboru Landestheater v rakúskom Linzi, kde stvárnil celý rad významných basových rol. V sezóne 2003/04 získal ocenenie Eberharda Waechtera za stvárnenie úlohy Veľkého inkvizítora vo Verdiho opere Don Carlos. Následne v tejto úlohe a v úlohe Veliteľa (Il Commendatore) v Mozartovej opere Don Giovanni debutoval na scéne Viedenskej štátnej opery, kde sa v nasledujucich sezónach predstavil v úlohách Sarastra (Čarovná flauta), Banca (Macbeth), Raimonda (Lucia di Lammermoor), Filipa II. (Don Carlo), Parde Guardiana (Sila osudu). Ďalšie ponuky ho zaviedli do Teatro del Liceo v Barcelone, Royal Danish Opera, Opéra de Nice, Vlaamse Opera v Antwerpach, Opéra National de Paris, Theater Graz, Teatro Communale v Modene, Teatro Communale Ferrara, Teatro Municipal Santiago de Chile, Theater Basel, Aalto Theater v Essene, Staatstheater v Kasseli, Staatsoper v Hannoveri, Štátnej opery v Prahe, Národního divadla v Prahe a do Slovenského národného divadla v Bratislave.

Po svojom debute v newyorskej Metropolitnej opere v roku 2009 ako Kráľ (Verdi/Aida) sa na túto scénu každoročne vracia v úlohách Sparafucila (Verdi/Rigoletto) a Veľkého inkvizítora (Verdi/Don Carlos), Ramfisa (Verdi/Aida), Ferranda (Verdi/Trubadúr) a Gremina (Čajkovskij/Eugen Onegin). V roku 2011 debutoval v milánskej La Scale ako Masetto (Mozart/Don Giovanni), po ktorom nasledoval Banco (Verdi/Macbeth), Veľký inkvizitor a Filippo II. (Verdi/Don Carlo). V Bayerische Staatsoper v Mníchove vystúpil v úlohach Zachariasa, Osmina a Veliteľa, v Lyric Opera v Chicagu v úlohách Banca a Ramfisa, v Los Angeles LAPhil v úlohách Veliteľa a Ramfisa.