2022 – Podujatia

2022 – Podujatia

SLOVENSKÝ MLÁDEŽNÍCKY ORCHESTER

7. 7. 2022 | PKO Čierny orol | Prešov

Slovenský mládežnícky orchester

Slovenský mládežnícky orchester
Maroš POTOKÁR dirigent
Alžbeta STRUŇÁKOVÁ hoboj
Matej VESELKA klarinet
Šimon PAJTINKA lesný roh
Danylo HONCHAROV fagot

 

PROGRAM:

Vladislav ŠARIŠSKÝ
Spring Jar

Wolfgang Amadeus MOZART
Sinfonia concertante Es dur pre hoboj, klarinet, lesný roh, fagot a orchester KV 297b

Ludwig van BEETHOVEN
Symfónia č. 7 A dur op. 92

Koncert v spolupráci s Hudobným centrom a PKO Prešov

Vstup voľný

SLOVENSKÝ MLÁDEŽNÍCKY ORCHESTER vznikol v r. 2016 z iniciatívy Hudobného centra s cieľom podporiť prípravu mladej generácie hudobníkov na pôsobenie v profesionálnej praxi, ako aj celkovo pozdvihnúť úroveň slovenského mládežníckeho interpretačného umenia. Orchester ponúka príležitosť študentom a mladým umelcom nadobudnúť prostredníctvom štýlovo rôznorodej dramaturgie cenné skúsenosti v oblasti hudobnej interpretácie, práce s dirigentom či sólovými hráčmi.

Od svojho vzniku orchester pracoval pod dirigentským a umeleckým vedením renomovaných hudobníkov (Martin Majkút, Benjamin Bayl, Jozef Horváth, Igor Karško) a spolupracoval s vynikajúcimi sólistami (Dalibor Karvay, Jakub Čižmarovič, Stanislav Masaryk, Martin Adámek, Miki Skuta). Slovenský mládežnícky orchester tvorí v súčasnosti viac než 100 mladých hudobníkov, študentov konzervatórií a hudobných akadémií, ktorí úspešne absolvovali konkurz.

Od mája r. 2017 je Slovenský mládežnícky orchester súčasťou Európskej federácie národných mládežníckych orchestrov (EFNYO). Po početných koncertoch na festivaloch na Slovensku (o.i. Allegretto, Košická hudobná jar, Piešťanský festival) vystúpil Slovenský mládežnícky orchester v r. 2019 po prvý raz v zahraničí: v rámci koncertného cyklu Musica Orbis v Prahe a na 20. ročníku medzinárodného festivalu mládežníckych orchestrov Young Euro Classic vo Veľkej sále Konzerthausu v Berlíne.