profil – Rafael Álvarez

Rafael Álvarez

Rafael Álvarez
Rafael Álvarez

Mexický tenorista Rafael Álvarez získal hudobné vzdelanie na vysokých školách vo Viedni a v Mexiku.
Od roku 2006 žije a vystupuje na operných scénach vo svojej súčasne zvolenej domovine – Českej republike, medzi iným v Národnom divadle a Štátnej opere Praha, v operných domoch v Plzni, Ústí nad Labem, Liberci, Olomouci, Ostrave a Brne, kde pravidelne hosťuje. Predstavil sa napríklad v operách: Edgar (G. Puccini), Hoffmannove poviedky (J. Offenbach), Andrea Chénier (U. Giordano), Ernani (G. Verdi) a Sicílskych nešporách (G. Verdi).

Ďalšími rolami z repertoáru Rafaela Álvareza sú Dalibor (Dalibor), Princ (Rusalka), Max (Čarostrelec), Turiddu (Sedliak gavalier), Canio (Komedianti), Enzo Grimaldo (La Gioconda), Don José (Carmen), Edgardo (Lucia z Lammermooru), Calaf (Turandot), Mario Cavaradossi (Tosca), Pinkerton (Madama Butterfly), Radamés (Aida), Ismaele (Nabucco), Don Alvaro (Sila osudu), Jacopo Foscari (Dvaja Foscariovci) a Arrigo (Sicílske nešpory).

Jeho úlohy v ľahšom lyrickom repertoári boli: Nemorino (Nápoj lásky), Ferrando (Così fan Tutte), Almaviva (Barbier zo Sevilly), Alfredo (La traviata), Faust (Faust), Edgardo (Lucia z Lammermooru), a iné.
Jedným z najväčších profesionálnych úspechov bol jeho záskok za svetoznámeho tenoristu Gregoryho Kundeho v Palau de les Arts vo Valencii v roku 2016.

Ako hosťujúci umelec vystúpil na operných scénach vo Freiburgu, Bulharsku, Srbsku, Macedónsku, Rumunsku, Estónsku, Portugalsku, Španielsku, Južnej Kórei a Peru.

Rafael je hosťujúcim sólistom v Slovenskom národnom divadle v Bratislave. Medzi posledné jeho vystúpenia na tomto pódiu patrí stvárnenie úlohy Ramadesa v novej inscenácii “Aida”, ktorá mala premiéru v septembri 2020. Medzi dalšie postavy, ktoré v Bratislave stvárňuje patrí úloha Dona Joseho v opere “Carmen” a úloha Hoffmanna v opere “Hoffmannove poviedky.
Krátko pred pandémiou v roku 2020 stvárnil postavu Hoffmanna vo svetoznámom divadle Teatro Colón v Buenos Aires v Argentíne, kde bol jeho spoluúčinkujúcim Ramon Vargas.