Profil – Peter Zwiebel

Peter Zwiebel

Peter Zwiebel
Peter Zwiebel

Petra Zwiebela zaujala viola počas štúdia na Konzervatóriu v Košiciach, kde sa jej zvukom začal zaoberať v roku 1996 ako žiak v triede I. Paulinovej. Už po dvoch rokoch získal 2. cenu v Súťaži študentov slovenských konzervatórií, pričom prvá cena udelená nebola. V štúdiu pokračoval na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, a neskôr na Akademie für Musik der Stadt Basel vo Švajčiarsku ako poslucháč v triede prof. Christopha Schillera. Počas štúdia pôsobil ako aktívny muzikant – v roku 2001 sa stal vedúcim violovej skupiny European Philharmonic Orchestra na jeho európskom turné, v tom istom roku na jeseň založil spolu s bratom Marekom Zwiebelom, Petrom Mosorjakom a Andrejom Gálom Zwiebelovo kvarteto. Od roku 2004 je členom Slovenského komorného orchestra.

Ako člen Zwiebelovho kvarteta sa zúčastnil letných kurzov sláčikových kvartet Prague-Wien-Budapest v rakúskom Reichnau (Alban Berg Quartet, Amadeus Quartet, Smetana Quartet, Hagen Quartet, Quatuor Mosäique, Janáček Quartet, Bartók Quartet), kde bola Zwiebelovmu kvartetu udelená cena Thomastik Infeld Preis. Kvarteto navštevovalo tiež kurzy komornej hudby v Bazileji u W. Levina (La Salle Quartet) a R. Schmidta (Hagen Quartet).

V rokoch 2008 – 2016 pôsobil v Quasars Ensemble, s ktorým sa zúčastňoval prestížnych festivalov v celej Európe. V roku 2014 súbor získal ocenenie Krištáľové krídlo za vydanie CD s dielami A. Schonberga, A. Albrechta a P. Hindemitha. V súčasnosti sa venuje predovšetkým komornej hudbe v súboroch Trio Serioso, Varga Quartet a v Slovenskom komornom orchestri, kde pôsobí ako vedúci violovej skupiny.

Ako sólista vystúpil so Slovenskou filharmóniou, Štátnou filharmóniou Košice (premiéra violového koncertu Jozefa Podprockého v roku 2016), Slovenským komorným orchestrom a Quasars Ensemblom (uviedol diela Bryarsa, Kopelenta, Bokesa, Buffu, Borzíka, Sørensena, van Rossuma a ďalších) a spolupracoval s hudobníkmi ako Dalibor Karvay, Ewald Danel, Igor Karško, Daan Vandewalle, Petr Kotik, Ivo Kahánek, Tomáš Jamník, Marek Zwiebel, Peter Breiner, Andrew Parrot a súbormi ako Moyzes Quartet, Mucha Quartet a Pavel Haas Quartet.

Peter sa v rámci všetkých svojich aktivít zúčastňuje mnohých nahrávaní, turné a festivalov ako Bratislavské hudobné slávnosti, Melos Étos, Konvergencie, Nová slovenská hudba, Večery novej hudby, Festival súčasnej hudby v Košiciach, Ostravské dni, Musica Viva (Lisabon), Gaida festival (Vilnius), Varšavská jeseň, Varna Summer alebo európskych turné Ostravskej bandy 2008, 2010, japonské turné SKO, ako aj s Quasars Ensemblom letných kurzov v Darmstadte v roku 2012.