profil – Peter Kellner

Peter Kellner

Peter Kellner

Peter Kellner patrí v súčasnosti medzi najvýnimočnejšie osobnosti slovenského vokálneho umenia. Študoval na Konzervatóriu v Košiciach pod vedením Michaila Adamenka. Vo vzdelávaní ďalej pokračoval na prestížnej Univerzität Mozarteum Salzburg v triede prof. Borisa Bakowa a na Kunstuniversität v rakúskom Grazi.

V sezóne 2018/2019 sa stal sólistom Wiener Staatsoper (Viedenskej štátnej opery), jednej z najvýznamnejších operných scén sveta. Počas uplynulej sezóny sa tu s veľmi pozitívnym ohlasom zhostil nielen stvárnenia viacerých operných rolí, ale ako jeden z mála vystúpil aj na GEBURTSTAGSMATINEE, slávnostnom koncerte konajúcom sa pri príležitosti osláv 150. výročia otvorenia budovy Wiener Staatsoper na Ringu. Koncert bol v priamom prenose vysielaný v rádiu Ő1 Klassik – Treffpunkt, ako aj na oficiálnej facebookovej a webovej stránke opery.

Počas nasledujúcej sezóny sa na doskách Viedenskej štátnej opery predstaví ako
Theseus (Sen noci Svätojánskej – B. Britten), The King of Scotland (Ariodante – G. F. Händel) a v novembri 2019 stvárni úlohu Leporella v Mozartovej opere Don Giovanni.

V sezóne 2018/2019 Peter tiež debutoval v Royal Opera House Covent Garden (Londýn), kde sa predstavil v jednej z titulných rolí opery Billy Budd anglického skladateľa B. Brittena. V budúcej sezóne sa na tieto slávne operné dosky vráti v stvárnení postavy filozofa Colline v opere La bohème.

Ako sólista hosťoval na festivale v Glyndebourne, na Medzinárodnom hudobnom festivale v Macau, známom letnom Salzburger Festspiele, ako aj na festivale v Lisabone. Okrem toho koncertne účinkoval so Štátnou filharmóniou Košice, Cameratou Salzburg a s prestížnymi orchestrami, ako sú Royal Liverpool Philharmonic, Bamberger Symphoniker a Wiener Philharmoniker.

V zahraničí spolupracoval s divadlami Volksoper vo Viedni, Teatro della Maestranza v Seville, Teatro Verdi Trieste, Stadt Theater Klagenfurt a inými.
V r. 2015 – 2018 bol stálym členom operného súboru Oper Graz.
Na Slovensku spolupracoval s divadlami v Košiciach, Banskej Bystrici a so SND.

Jeho repertoár zahŕňa postavy ako Hercules (Händel: Hercules), Leporello a Masetto (Mozart: Don Giovanni), Figaro (Mozart: Figarova svadba), Publio (La Clemenza di Tito), Sarastro a Spracher (Mozart: Čarovná flauta), Osmin (Mozart: Únos zo Serailu), Dulcamara (Donizetti: Nápoj lásky), Colline (Puccini: Bohéma), Basilio (Rossini: Barbier zo Sevilly), Don Pasquale a iné.

K Petrovým úspechom patria aj mnohé ocenenia z domácich i zahraničných speváckych súťaží. Medzi najcennejšie patrí získanie 2.miesta a Ceny publika na Mozart Wettbewerb Salzburg v r. 2018, výhra a získanie prestížneho štipendia Wigmore hall/Independent Opera International Song Competition v Anglicku v r. 2017, 2. miesto na medzinárodnej súťaži Musica Sacra International v Ríme v r. 2011 či 1. miesto na medzinárodnej súťaži Pražský Pěvec.

Účinkoval pod taktovkou významných dirigentov, akými sú Antonio Pappano, Fabio Luisi, Marco Armiliato, Adam Fischer, Antonello Manacorta, Friedrich Haider, Peter Valentovič, Jörg Halubek, Dirk Kaftan, Ivor Bolton a iní.

 

Peter Kellner