Profil – Mátyás Mézes

Mátyás Mézes

Mátyás Mézes
Mátyás Mézes

Mátyás Mézes sa narodil v Rožňave. Hru na husliach začal študovať vo veku 6 rokov. Vďaka mimoriadnemu talentu bol čoskoro ovenčený mnohými víťazstvami v detských, neskôr v mládežníckych hudobných súťažiach na Slovensku.
Svoje profesionálne štúdium hry na husliach absolvoval na Hudobnej akadémii Franza Liszta v Budapešti v triede prof. Eszter Perényi. Neskôr pokračoval vo vzdelávaní na Kráľovskej akadémii v Bruseli (Belgicko), kde pod vedením Katalin Sebesyén a Philippe Graffin získal magisterský titul. Vzdelanie si ďalej doplnil v triede Igora Karška na Hochschule Luzern vo Švajčiarsku.

Zúčastnil sa mnohých majstrovských kurzov významných husľových virtuózov ako sú Pavel Vernikov, Stephan Picard, Valeriy Sokolov, Gyula Stuller a ďalší. Vystupoval na rôznych svetových hudobných festivaloch, kde mal možnosť spolupracovať s takými slávnymi umelcami ako sú Kurt Masur, Paavo Järvi, Misha Maisky, Radu Lupu, Viktoria Mullova a Lisa Bathiashvili.
Počas štúdia v Belgicku sa v spolupráci s klaviristom Rémy Dechambre stal víťazom Maria Errera, súťaže v komornej hre, usporadúvanej na Kráľovskom konzervatóriu v Bruseli. Bol koncertným majstrom medzinárodného BruMaTi a Auer Youth Symphony orchestra.

Od leta 2017 je členom Estonia Festival orchestra, s ktorým pod taktovkou Paavo Järviho absolvoval koncertné turné po mnohých významných koncertných sálach Európy akými sú Berlin Philharmony, Konzerthaus Vienna, Zurich Tonhalle a Bozar Brussels. V lete 2018 absolvuje s týmto orchestrom ďalšie európske turné, ktorého vyvrcholením bude vystúpenie na najprestížnejšom svetovom hudobnom festivale BBC Proms v Londýne.
Od septembra 2017 zastáva post koncertného majstra Štátnej filharmónie Košice.