profil – Martin Švec

Martin ŠVEC

Martin Švec
Martin Švec

absolvoval štúdium hry na klarinete na Konzervatóriu v Košiciach a neskôr na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Počas štúdií získal mnohé ocenenia na domácich i zahraničných súťažiach.
Od roku 2000 pôsobí v Štátnej filharmónii Košice ako sólista a prvý hráč klarinetu a od roku 2010 je aj vedúcim skupiny klarinetov.

Od roku 2004 úspešne pôsobí aj ako pedagóg na košickom Konzervatóriu – hra na klarinete. Jeho študenti pravidelne získavajú ocenenia na súťažiach, sú členmi prestížnych medzinárodných mládežníckych orchestrov.
V roku 2007 získal Zlatú notu – prestížne ocenenie Slovenskej sporiteľne, ktorá sa každý rok udeľuje najlepšiemu orchestrálnemu hráčovi na Slovensku do 35 rokov.

Venuje sa aj sólovej a komornej koncertnej činnosti, pravidelne vystupuje ako sólista so ŠFK doma i v zahraničí (Nemecko, Maďarsko, Poľsko, Južná Kórea, Čína a i.) a hosťuje v rôznych orchestroch a komorných telesách. Je členom klarinetového kvarteta, dychového tria, kvinteta a iných zoskupení.

Martin sa okrem klasickej hudby venuje aj jazzovej a najnovšie aj klezmer hudbe – je členom Di Salamon Kapelye, košickej klezmer kapely, ktorá napriek svojmu nedávnemu vzniku v roku 2015 už úspešne vystúpila na mnohých podujatiach doma i v zahraničí.