Profil – Lukáš Kmiť

Lukáš KMIŤ

Lukáš Kmiť

Lukáš Kmiť sa narodil v Prešove. Po maturite na Konzervatóriu v Košiciach študoval na prestížnej Royal College of Music v Londýne. Po získaní bakalárskeho diplomu pokračoval na Hochschule der Künste v Zürichu, ktorú ukončil magisterským diplomom.

Svoje obzory si rozširoval aj na špecializovaných kurzoch v Španielsku, Taliansku /Mahler Academy Bolzano/, Chorvátsku, Nemecku /súčasná hudba – Ensemble Akademie Freiburg, baroková hudba – Schwetzinger Hofmusik Akademie/ a Luxemburgu /European Union Baroque Orchestra/ Krátko po štúdiách sa vrátil na Slovensko, kde rok pracoval ako vedúci skupiny viol v ŠKO Žilina.

Okrem pôsobenia v orchestroch / OEX Badajoz – Španielsko, Berner Symphonieorchester a Zürcher Symphoniker – Švajčiarsko (hosťujúci vedúci skupiny)/ hráva najmä komornú hudbu a projekty rôznych štýlov. Pod taktovkou Lorina Maazela hral ako sólo violista v komorných operách B.Brittena na festivale Castleton vo Washingtone.

Ako hráč na barokovú violu spolupracoval na projektoch s Freiburger Barockorchester (kompletné prevedenie Beethovenových symfónií, Mozartovo Reqiem – CD nahrávka pre Harmonia Mundi) a Solamente Naturali.

Na Slovensku bol hosťom na Festivale Konvergencie /klarinetové kvinteto, sláčikové okteto, komorný ensemble/, ako sólista koncertoval so Štátnou filharmóniou Košice a ŠKO Žilina a odohral viacero sólových recitálov – napr. v Mirbachovom Paláci.

Je zakladajúcim členom občianskeho združenia a Festivalu ARTIS v Prešove.