Profil – Kristína Chalmovská

Kristína CHALMOVSKÁ

Kristína Chalmovská, violončelo
Kristína Chalmovská

rodáčka z Prievidze, začala svoje štúdium violončela na konzervatóriu v Žiline (prof. Květa Glasnáková), neskôr pokračovala na VŠMU v Bratislave (prof. Eugen Prochác). V roku 2010 vďaka programu Erasmus prestúpila na Trinity Laban Conservatoire of Music and Dance v Londýne, kde pod vedením Richarda Marksona štúdium v roku 2013 ukončila s najvyšším možným bakalárskym titulom. V súčasnosti Kristína študuje na Zürcher Hochschule der Künste v Zürichu v triede svetového sólistu Raphaela Wallfischa a vynikajúceho interpréta starej hudby Roela Dieltiensa.

Počas svojho hudobného pôsobenia vyhrala množstvo celoslovenských aj svetových súťaží napr. na medzinárodnej súťaži Young Talent, Tallin (Estónsko) 2. miesto, na medzinárodnej súťaži Čírenie talentov v Dolnom Kubíne 1. miesto (2003), 3. miesto (2005), na národnej Súťaži študentov konzervatórií Slovenskej republiky 1. miesto, na Festivale slovanskej hudby v Moskve prvé miesto – violončelové duo a druhé miesto – sólová hra, ocenená grantovými programami ako Talenty Novej Európy v rámci Stredoeurópskej nadácie a nadáciou Orange. V roku 2013 bola Kristína absolútnou víťazkou súťaže Vivian Joseph Classical Concerto Competition.

Koncertovala ako sólistka s orchestrami ako Slovenská filharmónia, Archi di Slovakia, Tallin State Philharomony, Štátna filharmónia Košice, Trinity Laban Baroque orchestra London, Shounan Youth Orchestra Japonsko.
V roku 2012/2013 bola Kristína členkou London Symphony Orchestra v rámci programu London Symphony Orchestra Discovery String Scheme. Medzi Kristínine nedávne úspechy patria ocenenie a následne zapožičanie nástroja od SINFONIMA-Stifftung (2016), víťazstvo orchestrálnej akadémie s Balthasar Neumann Ensemble v Hamburgu (2016).

Kristína sa vášnivo venuje taktiež historicky poučenej interpretácii a štúdiu barokového violončela. Medzi jej umelecké aktivity patria sólové koncerty v rámci London Händel Festivalu s Trinity Laban Baroque orchestra, výhra Trinity Laban Early Music Prize s koncertným angažmá na Greenwich International Early Music Festival, nahrávka albumu Forgotten Vienna pre Resonus Classics s komorným orchestrom Amade Players London, predstavenia s Oper von Ort v St. Gallen vo Švajčiarsku, koncertné turné s barokovým zoskupením August Baroque Ensemble v Nemecku.