profil – Jana Kurucová

Jana Kurucová

Jana Kurucová
Jana Kurucová

sa narodila v Tvarožnej pri Kežmarku,
študovala odbor Cirkevná hudba, dirigovanie a spev na Konzervatóriu J. L. Bellu v Banskej Bystrici. Neskôr absolvovala pedagogické minimum v opernom speve na konzervatóriu v Bratislave. Následne získala dvojročné štipendium na Univerzite hudobného a dramatického umenia v Grazi (Rakúsko). Tu študovala operný spev u Agathy Kania a Gottfrieda Hornika. Jej prvé kroky na opernom javisku boli úlohy v Mozartových operách (Druhá dáma v Čarovnej flaute a Ramiro v Záhradníčke z lásky)

​V sezóne 2005/2006 bola členkou Bavorskej štátnej opery pod vedením Generálneho dirigenta Zubinho Methu, kde spievala Sandmännchen v Hänsel und Gretel, alebo Magd v Königskinder pod vedením Fabia Luisiho.

V rokoch 2006/2009 pôsobila v divadle v Heidelbergu. Predstavila sa ako Cherubín vo Figarovej svadbe,  Idamante v Idomeneovi, Sesto v La clemenza di Tito, Charlotta vo Wertherovi (J. Massenet), Rosina v Barbierovi zo Sevilly ​(G. Rossini) a mnohých iných. Pôsobila pri zimnom barokovom festivale v Schwetzingen, kde spievala Vivaldiho nohavicové postavy ako Megacle v L’olympiade, Licio v Tito Manlio…. Jej koncertné vystúpenia boli na Heidelbergskom zámockom festivale, s Essenskou filharmóniou, v Antverpách v Queen Elisabeth Hall, Open Air na Gendarmentmarkt v Berline…

​Od septembra 2009 je sólistkou DEUTSCHE OPER BERLIN, kde účinkuje v množstve postáv. Rosina, Cherubín, Fenena (G. Verdi: Nabucco), Mercedes (G. Bizet: Carmen), Flora (G. Verdi: La Traviata), Zerlina dirigát: Robberto Abbado, Mélisande (Pélleas et Mélisande) pod hudobnym vedením Donalda Runniclesa atď.

Účinkovala ako Idamante v Mozart: Idomeneo v Národnom divadle v Prahe.V septembri 2011 spievala v Teatro de la Maestranza v Seville (Španielsko) vo Figarovej svadbe.

V sezóne 2012/2013 spievala po prvý krát v Deutsche Oper Berlin rolu ‘Maffia Orsiniho’ v LUCREZII BORGI (po boku Edity Gruberovej a Pavla Breslika), ako aj rolu ‘Lišiaka’ v Janáčkovej opere PŘÌHODY LÍŠKY BYSTROUŠKY , ‘Meg Page’ in FALSTAFF, ‘Suzuki’ in MADAME BUTTERFLY, a ‘Zerlinu’ v DON GIOVANNIM ako hosť v Teatro Petruzzelli v Bari.

V predchádzajúcej sezóne sa úspešne predstavila v Opere v Peking v Le nozze di Figaro ako ‘Cherubino’, a v marci 2014 debutovala ako ‘Donna Elvira’ v DON GIOVANNI’ v Deutsche Oper Berlin ako aj v Opere Oslo. V júni 2014 pri príležitosti Festivalu v Dortmunde oslávila s veľkým úspechom pod taktovkou Friedricha Haidera jej debut ako ‘ROMEO’ v Belliniho Capuletovcov a Montekovcov, ktorý bol prijatý nadšenými kritikami a verejnosťou.

Na konci sezóny bol rovnako úspešný aj jej debut v drážďanskej Semperopere ako “Rosina” v  IL BARBERE DI SIVIGLIA

Okrem svojich povinností v Deutsche Oper Berlin, v sezóne 2014/2015 spievala po prvý krát rolu ‘Elisabetty’ v opere MARIA STUARDA v Ostrave, a debutovala ako CARMEN v Štátní opere v Prahe. Nasledovali ďalšie predstavenia ako  “Donna Elvira ‘ v DON GIOVANNIM v Prahe, Berlíne a Bratislave. V roku 2016 debutovala ako ‘Sesto’ v GIULIO CESARE a po prvý krát sa predstavila vo Festspielhaus Baden-Baden ako ‘Marta’ v BOITO: MEFISTOFELE. V poslednej sezóne spievala taktiež po prvý krát rolu ‘Dorabelly’ v COSÌ FAN TUTTE  v Deutsche Oper Berlin a predstavila sa japonskému publiku ako ‘Cherubino’ v LE NOZZE DI FIGARO v New National Theatre v Tokyu. V máji spievala úlohu “Isolier” LE COMTE ORY spolu s Lawrence Brownlee a Jessicou Prattovou na Festivale hudby Klangvokal v Dortmunde.

V septembri sa predstavila na festivale Dvořáková Praha po boku Christine Opolaisovej, Richarda Sameka a René Papeho v Stabat Mater od Antonína Dvořáka. Do konca roka bude vystupovať ako ‘Rosina’ IL BARBIERE DI SIVIGLIA v Semperoper v Drážďanoch a Bratislave, aj ako ‘Elisabetta’ MARIA STUARDA v Banskej Bystrici. Vystúpi na festivale Svátky hudby v Praze v Rudolfinum, taktiež na Vianočnom koncerte v Slovenskej Filharmónii v Bratislave.

V máji 2018 sa predstavila ako ‘Martha’ Boito: MEFISTOFELE po boku Josepha Calleju a Erwina Schrotta v Bavorskej štátnej opere a spievala rolu ‘Elisabetty’ MARIA STUARDA po boku Diany Damrau a Javiera Camareny v Deutsche Oper Berlin,

kde taktiež debutovala ako ‘Siebel’ Gounod: FAUST. Na jeseň 2018 debutovala ako ‘Prinz Orlovsky’ DIE FLEDERMAUS.

V januári 2019 debutovala ako ‘Muse/Nicklausse’ HOFFMANNOVE POVIEDKY v Deutsche Oper Berlin. V rovnakom čase sa predstavila ako Carmen v Národním divadle v Prahe a v Slovenskom Národnom divadle v Bratislave. V apríli debutovala v Smetanovej sále v Prahe, kde sa zhostila altového partu v Dvořákovej Stabat Mater.

Od terajšej sezóny 2019/2020 je stálou členkou Štátnej opery v Hamburgu, kde sa doteraz predstavila ako ‘Cherubino’ LE NOZZE DI FIGARO, ako ‘Brigitta’ DIE TOTE STADT a v postave ‘Hänsla’ HÄNSEL UND GRETEL.

V tomto roku 2020 bude v Hamburgu spievať roly: ‘3. Magd’ ELEKTRA, ‘Maddalena’ RIGOLETTO, ‘Suzuki’ MADAMA BUTTERFLY.

Na jeseň tam pripravuje svoj veľký debut ako ‘Komponist’ v ARIADNE AUF NAXOS.

 

www.janakurucova.de