Profil – Ján Bogdan

Ján Bogdan

Ján Bogdan
Ján Bogdan

Ján začal hrať na violončelo vo veku 5 rokov. Krátko na to sa na niekoľko rokov stal mimoriadnym žiakom externého prípravného štúdia košického Konzervatória, a neskôr aj riadnym študentom v triede Milana Červenáka. Následne pokračoval v štúdiu na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni.
Okrem toho mal možnosť zúčastniť sa majstrovských kurzov u špičkových violončelistov ako David Geringas, Ralph Kirshbaum, Amit Peled, Ofer Canetti, Hillel Zori, Daniel Veis, Csaba Onczay, Robert Nagy a ďalší.

Ján prvýkrát vystúpil ako sólista so Štátnou Filharmóniou Košice keď mal 12 rokov, od vtedy ešte niekoľko krát. Tak isto vystúpil s orchestrami ako Filharmónia Bohuslava Martinů, Slovenský komorný orchester, Symfonický Orchester Slovenského Rozhlasu, Franz Schmidt Kammerorchester, Štátny komorný orchester Žilina, Targu Mures Symphony Orchestra a ako orchestrálny hráč spolupracuje s orchestrami ako Wiener Philharmoniker a Israel Philharmonic Orchestra.

Od svojich siedmich rokov získal mnoho ocenení na národných a medzinárodných súťažiach. Zo všetkých môžeme spomenúť: 1. miesto na “Buchmann-Mehta strings competition”, 1. miesto na medzinárodnej súťaži “Wettbewerb für Violoncello” v Rakúsku, laureát medzinárodnej súťaže Talents for Europe, laureát súťaže Eugena Suchoňa, laureát Súťaže študentov slovenských konzervatórií, laureát súťaže “Mladý violončelista Slovenska”.

Ján je osemnásobný držiteľ Ocenenia “Talent novej Európy“ a udelenia grantu od CEF a spoločnosti Slovnaft a.s.
Od roku 2015 je členom poroty medzinárodnej sútaže Talents for Europe.

Počas svojej kariéry mal Ján možnosť hrať v známych koncertných sieňach ako napríklad Musikverein vo Viedni, Wiener Staatsoper, a pre významné osobnosti ako holandská kráľovná Beatrix.

V koncertnej sezóne 2021/22 ho čaká Izraelský sólo debut v Charles Bronfman Auditorium pod taktovkou Maestra Lahav Shani, šéfdirigenta Israel Philharmonic Orchestra a Rotterdam Philharmonic Orchestra.

V oblasti komornej hudby vyhral súťaž študentov slovenských konzervatórií a zúčastnil sa programu Hotchkiss Chamber Music Program v USA.
Taktiež vystupoval s umelcami ako Dalibor Karvay, Sergey Ostrovsky, Hillel Zori, Andryi Viytovych, Garth Knox, Qian Zhou a ďalší.
Viackrát sa zúčastnil na letnej akadémií “Angelika Prokopp Sommerakademie der Wiener Philharmoniker” v Salzburgu. Bol účastníkom letných majstrovských kurzov Keshet Eilon v Izraeli a AIMS v Španielsku.

V rokoch 2015-2018 bol aktívnym členom Quasars Ensemble, s ktorým úzko spolupracuje dodnes.
V súčasnosti študuje v triede Prof. Hillel Zori na Buchmann-Mehta School of Music, Tel Aviv
University v Izraeli.

Z poznámok nám nikto nečíta, učíme sa diskutovať
www.nm.sk 9.7.2021 – rozhovor s Jánom Bogdanom