Profil – Ján Bogdan

Ján Bogdan

Ján Bogdan
Ján Bogdan

Ján začal hrať na violončelo vo veku 5 rokov. Krátko na to sa na niekoľko rokov stal mimoriadnym žiakom externého prípravného štúdia košického Konzervatória, a neskôr aj riadnym študentom tejto školy v triede Milana Červenáka. Už počas stredoškolského štúdia sa zúčastňoval majstrovských kurzov u špičkových violončelistov ako napríklad Daniel Veis, Csaba Onczay, Robert Nagy a Ofer Canetti.

Od svojich siedmych rokov získal mnoho ocenení na národných a medzinárodných súťažiach. Zo všetkých môžeme spomenúť: 1. miesto na medzinárodnej súťaži “Wettbewerb für Violoncello” v Rakúsku, 1. miesto a laureát súťaže “Mladý violončelista Slovenska”, laureát medzinárodnej súťaže Talents for Europe, laureát Festivalu Eugena Suchoňa, laureát Súťaže študentov slovenských Konzervatórií. V rokoch 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 získal ocenenie “Talent novej Európy“ a zároveň mu bol udelený grant od CEF a spoločnosti Slovnaft a. s. Od roku 2015 je členom poroty medzinárodnej sútaže Talents for Europe.

Ján niekoľkokrát vystúpil ako sólista so Štátnou Filharmóniou Košice – prvý krát vo veku 12 rokov. Neskôr vystúpil s ďalšími orchestrami ako Filharmónia Bohuslava Martinú, Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, Franz Schimdt Kammerorchester, Štátny komorný orchester Žilina, orchester Musica Iuvenalis. Pravidelne spolupracuje s orchestrom Wiener Philharmoniker. Ján vystúpil aj na festivaloch Talentinum 2018 a Košická hudobná jar.
Počas svojej kariéry mal možnosť hrať v známych koncertných sieňach ako napríklad Musikverein vo Viedni, Wiener Staatsoper a pre významné osobnosti ako holandská královná Beatrix.

Ako člen orchestra Wiener Philharmoniker vystupoval v Teatro alla Scala v Miláne a KKL Luzern.
V oblasti komornej hudby vyhral Súťaž študentov slovenských konzervatórií a zúčastnil sa programu Hotchkiss Chamber Music Program v USA. Viackrát sa zúčastnil na letnej akadémií „Angelika Prokopp Sommerakademie der Wiener Philharmoniker“ v Salzburgu. Od roku 2015 je členom Quasars Ensemble.

V súčastnosti je študentom na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni.