Profil – Bonifantes

Chlapčenský zbor BONIFANTES (CZ)

Chlapčenský zbor BONIFANTES
Chlapčenský zbor BONIFANTES

Chlapčenský zbor BONIFANTES bol založený v roku 1999. Počas jedného roka sa podarilo vybudovať teleso pozostávajúce z viac ako 200 chlapcov. V septembri a októbri 1999 prebiehali talentové skúšky pre výber chlapcov vo všetkých pardubických základných školách. Prvých stretnutí sa počas októbra a novembra zúčastnilo 256 chlapcov prvých až piatych tried, ktorí boli vybraní z viac než 6500 pardubických detí. Už vo februári 2000 bol na svojom premiérovom koncerte v Pardubiciach predstavený nový chlapčenský zbor.

Chlapčenský zbor BONIFANTES je veľmi aktívne teleso. V súčasnosti absolvuje okolo stovky koncertov v Českej republike aj zahraničí. Zbor vystupoval v Rakúsku, Nemecku, Dánsku, Francúzsku, Belgicku, Španielsku, Taliansku, Holandsku, Veľkej Británii, Slovinsku, Chorvátsku, Bosne a Hercegovine, na Slovensku, v Thajsku, Japonsku, Kanade a USA. Najvýznamnejším koncertnom turné bola nedávne päťtýždňové turné po USA a Kanade, na ktorom absolvovali 47 koncertov v 20 amerických štátoch.

Popri “bežných” koncertných vystúpeniach sú zbor venuje aj opere. Účinkovanie v operných predstaveniach Tosca a Carmen umožnilo pardubickým chalanom vystupovať po boku sólistov popredných svetových operných domov, akými sú napríklad Mara Zampieri (La Scala), Anda Luisa Bogza, Yikun Chung (Staatsoper Wienna).

V roku 2016 spevácky zbor dvakrát vystúpil s legendárnym tenorom José Carrerasom. Bonifanti tiež spievali pred stotisícovým auditóriom na Svätopeterskom námestí vo Vatikáne pri generálnej audiencii pápeža Františka. Posledným veľkým úspechom bola nedávne koncertné turné v Japonsku.

Medzi nahrávkami chlapčenského zboru BONIFANTES možno okrem profilových CD nájsť napríklad premiérovo natočená diela L. Cherubini: Messa Solenne Breve, W. A. Mozarta: Omša C dur a v neposlednom rade aj kompletné mužské zbory Antonína Dvořáka, mužské zbory Josef Bohuslav Foerster, či Missa propria Jana Jiráska.

Chlapčenský zbor BONIFANTES sa veľmi často zúčastňuje prestížnych medzinárodných súťaží a festivalov. Počas svojho pôsobenia zbor získal desiatky zlatých medailí, niekoľko titulov absolútneho víťaza súťaže a niekoľko špeciálnych cien poroty. Iba v uplynulom období získali Bonifanti na medzinárodných súťažiach 3 zlaté medaily. Od septembra 2010 sú Bonifanti vzdelávaní vo svojej vlastnej Základnej umeleckej škole BONIFANTES s kapacitou 350 žiakov.

Jan Míšek
umelecký riaditeľ

Jan Míšek (1976) získal svoje prvé zbormajstrovnské skúsenosti s vedením prípravných oddelení Boni Pueri. Jeho učiteľmi dirigovania boli prof. Jiří Skopal (Univerzita Hradec Králové) a doc. Vlastislav Novák (Pardubická konzervatórium). Je absolventom niekoľkých majstrovských dirigentských kurzov (prof. Gert Frischmuth, Gábor Hollerung, prof. Friedrich Krell, Robert Sund, prof. Jerry Jordan) a Bachakademie Stuttgart pod vedením prof. Helmutha Rillinga.

V roku 1993 založil zbor Gymnázia J. K. Tyla, v roku 1996 sa postavil do čela komorného zboru Kantiléna a podnietil vznik mužského zboru v Hradci Králové. V roku 1999 si uvedomil svoj veľký sen a založil BONIFANTES Boys Choir v Pardubiciach. Získal mnoho ocenení za vynikajúci výkon a dramaturgiu. Počas svojej práce so svojimi zbormi získal desiatky zlatých medailí na rôznych medzinárodných súťažiach. Ako hosťujúci dirigent spolupracuje s orchestrami (Filharmónia Hradec Králové, Komorní filharmónie Pardubice, Barocco sempre Giovanne, Orchester Pražského konzervatória …).

Jan Míšek sa zaoberá aj komponovaním. Je autorom viacerých kantát (Inter arma silent musae, Dievčatko so zápalkami). Je vicelaureátom medzinárodnej súťaže skladateľov Jozefa Dorfmanna. Odborníci oceňujú najmä jeho interpretáciu hudby 20. storočia. V súčasnosti sa intenzívne venuje autentickej interpretácii starej hudby. Je umeleckým riaditeľom profesionálneho speváckeho súboru Czech Soloist Consort.

Jan Míšek zastupuje Českú republiku na Svetovej zborovej rade (World Choir Council). Je zakladateľom a riaditeľom základnej umeleckej školy BONIFANTES.