Profil – Ján Bogdan

Ján Bogdan

Ján Bogdan
Ján Bogdan

Ján začal hrať na violončelo vo veku 5 rokov a krátko na to začal navštevovať prípravné kurzy na Konzervatóriu v Košiciach u prof. Milana Červenáka. Okrem toho mal možnosť zúčastniť sa majstrovských kurzov u špičkových violončelistov ako napríklad Daniel Veis, Csaba Onczay, Robert Nagy a Ofer Canetti.
Ján prvý krát vystúpil ako sólista so Štátnou Filharmóniou Košice keď mal 12 rokov, od vtedy ešte niekoľko krát. Tak isto vystúpil s orchestrami akoFilharmónia Bohuslava Martinu, Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala, Franz Schimdt Kammerorchester, Štátny komorný orchester Žilina, s orchestrom Musica Iuvenalis a spolupracuje s orchestrom Wiener Philharmoniker. Ján vystúpil aj na festivaloch Talentinum 2018 a Košická hudobná jar.

Od svojich siedmych rokov získal Ján mnoho ocenení na národných a medzinárodných súťažiach. Zo všetkých môžme spomenúť: 1. miesto na medzinárodnej súťaži “Wettbewerb für Violoncello” v Rakúsku, 1. miesto a laureát súťaže “Mladý violončelista Slovenska”, laureát medzinárodnej súťaže Talents for Europe, laureát súťaže Eugena Suchoňa, laureát súťaže študentov slovenských konzervatórií. V rokoch 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, 2014 získal Ocenenie “Talent novej Európy“ a udelenie grantu od CEF a spoločnosti Slovnaft a.s. Od roku 2015 je členom poroty medzinárodnej sútaže Talents for Europe.
Počas svojej kariéry mal Ján možnosť hrať v známych koncertných sieňach ako napríklad Musikverein vo Viedni, Wiener Staatsoper a pre významné osobnosti ako holandská královná Beatrix. Ako člen orchestra Wiener Philharmoniker vystupoval v Teatro alla Scala v Miláne a KKL Luzern.
V oblasti komornej hudby vyhral súťaž študentov slovenských konzervatórií a zúčastnil sa programu Hotchkiss Chamber Music Program v USA. Viackrát sa zúčastnil na letnej akadémií “Angelika Prokopp Sommerakademie der Wiener Philharmoniker” v Salzburgu. Od roku 2015 je členom Quasars Ensemble.
V súčastnosti je aj študentom na Universität für Musik und darstellende Kunst vo Viedni.