profil – Petra Álvarez Šimková

Petra Álvarez Šimková

Petra Álvarez Šimková
Petra Álvarez Šimková

Vyštudovala operný spev v talianskej Mantove a vo Viedni (Universität für Musik und darstellende Kunst). Už v období štúdia s úspechom absolvovala rad medzinárodných speváckych súťaží a každý rok účinkovala ako sólistka na letných operných festivaloch (o.i. Festival Aix en Provence).

Opakovane vystupovala v inscenáciách divadla Theater an der Wien vo Viedni, kde účinkovala po boku Plácida Dominga v opere Goya.
Bola sólistkou Viedenského operetného leta a produkcie Neuer Oper Wien, ktorá je zameraná na súčasné operné diela.

Po návrate do Českej republiky sa stala stálym hosťom Divadla J. K. Tyla v Plzni a vzápätí dostala ponuky aj do slovenských divadiel K jej prvým úlohám na slovenských scénach patrili hlavné ženské postavy v operách Rigoletto, Figarova svadba, Faust a Margaréta, Gioconda a mnohé ďalšie.

Počnúc sezónou 2020/2021 Petra Alvarez nastúpila do angažmán Národného divadla v Prahe. Tu už v predošlých rokoch hosťovala v hlavných úlohách opier ako napríklad Andrea Chénier, La traviata, Mefistofeles, Don Giovanni, Jonny vyhráva, Prodaná nevĕsta, Trubadúr, Bohéma.
V sezóne 2020/2021 debutovala hlavnou postavou v opere Tosca a znovu bola obsadená v operách Maškarný ples a Káťa Kabanová.
Petra Alvarez je držiteľkou dvoch úzkych nominácií na Cenu Thálie. V roku 2010 bola nominovaná za rolu Mařenky v opere Prodaná nevĕsta a v roku 2019 za postavu Elektry v opere Idomeneo.
K mimoriadnym umeleckým udalostiam posledných rokov patrí jej koncert s Andreom Bocellim v pražskej O2 aréne.