Pressburger Klezmer band

Presburger Klezmer Band

1. 9. 2018 | 19:00 hod. | Ortodoxná synagóga | Prešov

Pressburger Klezmer band
Pressburger Klezmer band

Po siedmich úspešných albumoch a viac ako dvadsaťročnej činnosti prichádza Pressburger Klezmer Band s novým projektom BALADEN alebo BALADY.
Ide o projekt predstavujúci „židovské balady“ – zhudobnené básne najväčších poetov píšucich v jazyku jidiš.

Projekt BALADY je ideovo založený na osobe doposiaľ neznámeho skladateľa Arie (Aladára) Ben Erez Abrahamsona (1904 – 1992), rodáka z Topoľčian, pred emigráciou pôsobiaceho najmä v medzivojnovej Bratislave, ktorý v svojich kompozíciách zhudobňoval básne najznámejších jidiš básnikov (Sutzkever, Reisen, Rosenfeld, Grinblatt, Bialik…). Jeho hudbu sa podarilo znovuobjaviť vďaka jeho dcére – historičke umenia Hannah, ktorá námet ponúkla skupine PRESSBURGER KLEZMER BAND, tá v súčasnosti zbiera hudobné námety a zdroje z oblasti židovskej hudby z Bratislavy a Slovenska a vykonáva v tomto smere intenzívny hudobný výskum.

„Znovu objavujeme niečo, čo je skoro zabudnuté. Židovskú hudbu z Bratislavy. Keďže pôjde o balady, bude projekt skôr na počúvanie ako na tancovanie. Program obsahuje veľkú dávku emócií v podobe piesní o láske, živote a Bohu,” dodáva k projektu Balady Andrej Werner.

Vstupné: 12/9/6 eur
zľava pre študentov, dôchodcov, ZŤP (ZŤP doprovod zdarma so vstupenkou v hodnote 0 eur)
Vstupenky: rezervovať/kúpiť